2013 m. rugsėjo 30 d., pirmadienis

wordpress.com-pries-wordpress.org
Vienas iš painiausių iškylančių klausimų, prieš pradedant savo internetinę svetainę ar tinklaraštį, ką naudoti – WordPress.com (nemokamai, bet su daliniu domenu, kaip jusublogas.wordpress.com) ar WordPress.org (su Jūsų atskiru hostingu ir domeno adresu)? Kai sužinosite visus skirtumus, bus daug lengviau apsispręsti.

Neskaitant WordPress.com, nemokamus tinklaraščius su daliniu domenu galite pradėti rašyti ir su blogger.com, wix.com, weebly.com ar daugeliu kitų. Blogger.com leidžia naudoti Jūsų nusipirktą domeno adresą talpinant svetainę jų serveryje. Wix.com ir weebly.com turi gražesnius dizainus. Tačiau, jeigu sugalvosite, jog norite savo domeno, turėsite užsisakyti atitinkamą paslaugą, kuri mėnesiui kainuoja nuo 5 dolerių.

Didžiausiais skirtumas tarp nemokamų ir su atskiru domeno adresu tinklaraščių yra internetinės svetainės adreso išvaizda. Kur kas geriau turėti jusublogas.lt, nei jusublogas.blogger.com.

Svetainių su atskiru hostingu privalumų sąrašas yra didžiulis. Galima praktiškai neribotai kelti į blog‘ą nuotraukas, vaizdo įrašus, muziką. Taip pat galima įsidiegti norimą temą (šabloną) arba įvairių papildymų (pluginų), kad tinklaraštis atrodytų šauniau ir unikaliau.

O svarbiausia, kad asmeninis domenas padeda kurti stiprų prekinį vardą. Daliniai domenai neatrodo labai rimtai, o be to tokios temos negali būti pritaikomos asmeniniams poreikiams su skirtingais pluginais.

WordPress.org yra geras pasirinkimas ilgalaikiams tinklaraščiams, kadangi suteikia didelę laisvę blog‘o ir jo turinio valdyme. WordPress.com tiks tuo atveju, jeigu galvojate rašyti apie trumpalaikius projektus (tarkim, mokyklos Kalėdų vakarėlį).

WordPress.com vienintelis privalumas yra tai, kad galite pradėti rašyti kada tik panorėsite. O WordPress.org pareikalaus truputį daugiau pastangų, kol parsisiųsite visas reikiamas programas ir įdiegsite į sistemą.

Štai palyginimo lentelė


WordPress.org
WordPress.com
Ar reikalingas hostingas?
Taip. Galite parsisiųsti WordPress tinklaraščio platformą iš jo internetinės svetainės ir įdiegti ją, kur tik panorėsite.
Ne. Tačiau galite sukurti nemokamą dalinį domeną, kuris leis naudoti 3 GB vietos diske. Jūsų tinklaraščio adresas atrodys taip: jusublogas.wordpress.com
Ar tai nemokama?
Galite parsisiųsti platformą nemokamai. Tačiau Jums reikės domeno ir hostingo, kas pareikalaus šiek tiek išlaidų.
Pradinis komplektas yra nemokamas. Papildoma (Premium) narystė kainuoja 99 dolerius metams. Už tai gaunate 13GB vietos diske, el.pašto palaikymą ir galimybę pritaikyti temas savo poreikiams.
Tinklaraščio įrengimo laikas
Apie 15 min. (ilgiau, jei mažiau nusimanote apie kompiuterius ir internetą)
Apie 5 min. (tik registracijos procesas)
Temos (šablonai)
Galite įsidiegti 1500 ir daugiau nemokamų temų iš http://wordpress.org/themes/ arba iš kitų internetinių puslapių.
Temos yra ribotos. Yra apie 200 nemokamų ir mokamų temų.
Programėlės (pluginai)
Daugybė! Daugiau nei 15 000.
20-30 pluginų, kurie yra prieinami tik Premium nariams.
Uždarbis / Reklamos
Jeigu norite, galite užsidirbti dedant skirtingas reklamas. Jūs patys nusprendžiate kokias reklamas, kur ir kiek dedate.
Negalite skelbti ar pardavinėti reklamų, kol nepasieksite daugiau nei 25 000 puslapio peržiūrų per mėnesį.
Atnaujinimas ir palaikymas
Turite pats atnaujinti savo tinklaraštį. Rekomenduojama tai daryti kiek įmanoma dažniau. Kita vertus, tai užima vos kelias sekundes.
Nereikės jaudintis. WordPress.com yra atsakingas už visus atnaujinimus.
Laikymo vietos dydis
Priklauso nuo Jūsų hostingo tiekėjo.
3GB nemokamai (išskyrus vaizdo įrašus).


Galvojate, kad nemokamos tinklaraščio paslaugos yra geriausias būdas pradėti savo blog‘ą? Galite klysti taip manydami. Nemokamos svetainės vis dažniau tampa griežtesnės taisyklėms dėl leidžiamo turinio, todėl jie bet kada gali ištrinti Jūsų tinklaraštį. O taip pat pridėti įvairių reklamų, kurios nebus susijusios su Jūsų tinklaraščio tema.

Pasitaikę incidentų, kai nemokamų tinklaraščių paslaugų tiekėjai tiesiog ištrina visą ar dalį turinio. Skaitant atsiliepimus tekę girdėti, kad viena tinklaraščio rašytoja vieną dieną neberado savo turinio blogger.com platformoje. O šios paslaugos tiekėjai negalėjo paaiškinti, kas atsitiko. Vėliau paaiškėjo, kad jie kiekvieną savaitę atnaujina archyvus, todėl dingo tik savaitės turinys.

Tad, jeigu esate rimtai pasiruošęs rašyti tinklaraštį, nepagailėkite šiek tiek investuoti į hostingo paslaugas ir rinkitės wordpress.org. Jeigu, manote, kad nerašysite ilgiau nei kelių mėnesių wordpress.com yra geresnis pasirinkimas. Viskas priklauso tik nuo Jūsų.

Štai dar keletas palyginimų

wordpress.com-ar-wordpress.org



Aš jau pasirinkau, o Jūs?
Skaityti daugiau

2013 m. rugsėjo 27 d., penktadienis

blogger-ar-wordpress
Vis dar neapsisprendžiate kurią platformą pasirinkti? Žinot, man taip pat labai sunku, bet jau turiu pradinį variantą. Šiame straipsnyje panagrinėsiu privalumus ir trūkumus abiejų tinklaraščių platformų, kurios man ir davė užuominų šiame „sunkiame“ pasirinkime.

Atrodo, kas čia tokio, juk tai tik tinklaraštis. Tačiau aš tokia jau esu, ir noriu rasti geriausią pasirinkimą iš pirmo karto, neklysti, ir negaišti savo brangaus laiko.

Tikriausia nereikia aiškinti tinklaraščių rašymo naudos, tad pradėkime lyginti Blogger ir WordPress platformas.

Blogger prieš WordPress – privalumai ir trūkumai

Kai jau žinosite, kodėl Jums reikia tinklaraščio, kitas žingsnis turėtų būti tinklaraščio platformos pasirinkimas.

Yra du pasirinkimai – naudoti vieną iš daugybės nemokamų formatų, kaip Blogger, Weebly ar WordPress.com, arba pačiam patalpinti jį į serverį.

Populiariausios tinklaraščių platformos yra Blogger ir WordPress – pastaroji platforma gali būti nemokama ir mokama, apie tai pakalbėsime vėliau šiame straipsnyje.

Kai kurie žmonės mano, kad Blogger‘is yra geriau nei WordPress, o kiti stoja piestu, kad WordPress yra pati geriausia. Abu pasirinkimai turi tiek privalumų, tiek trūkumų, tad panagrinėkime iš giliau.

Privalumai naudojant Blogger

1. Tai nemokama ir visai nesudėtinga

Tikriausiai didžiausias privalumas Blogger naudojimo yra tai, kad jis nemokamas, greitas ir lengvas naudoti.
Jeigu neturite pinigų, dar tik pradedate ar iš tikrųjų nežinote ar šis žaidimas yra tinkamas Jums, Blogger.com galbūt būtų geriausias sprendimas. Jis leis įgyti šiek tiek patirties prieš investuojant daugiau savo laiko ir pinigų į mokame serveryje talpinamą tinklaraštį.

Naudojantis Blogger.com nereikia pirkti domeno ar hostingo. Jis taip pat turi labai paprastas sąsajas, kurie nereikalauja tokių įgūdžių – tiesiog paspaudi, ir jau turi savo tinklaraštį.

2. Google privalumai

Blogger’is priklauso Google, todėl jame yra daug įmontuotų savybių ir paslaugų, kurios gali būti naudingos naujam tinklaraščio kūrėjui.
  • Galingas svetainės talpinimas (hostingas) – Blogger svetainės yra talpinamos Google serveryje, todėl retai pasitaiko problemų, o tinklaraštis daugeliu atvejų veikia labai sklandžiai.
  • Geresnė apsauga – saugumo pažeidimai yra mažiau tikėtini Blogger platformoje nei WordPress. Jeigu Jūsų Google paskyros slaptažodis nebus pavogtas, iš esmės ši platforma yra apsaugota nuo hakerių. Palyginant, WordPress platforma yra labiau pažeidžiama ir gauna daugiau spam‘ų nei Blogger‘is.
  • Greitas indeksavimas – su galinguoju Google šalia tinklaraščio Jums nereikės ilgai laukti, kol puslapiai bus suindeksuoti. Google dominuoja interneto platybėse, todėl Jūsų įrašai paieškos sistemose pasirodys kur kas greičiau nei tie, kuriuos skelbtumėte savarankiškai serveriuose talpinamuose tinklaraščiuose.
  • Google interneto savybės – Socialinis dalinimasis yra lengvutis uždavinys Blogger‘yje, kadangi jame yra integruota tokių ypatybių rinkiniai, kaip Gmail, YouTube, Google+ ir kt. Jis netgi turi vietinę Adsense palaimymą, kuris leidžia dėti reklamas, ir taip pasipelnyti iš savo nemokamos svetainės.


Neigiamos Blogger‘io savybės

Nors Blogger‘is yra nebloga vieta pradėti naujokams, jeigu planuojate plėsti savo verslą ir kurti naują vardą, galite nusivilti.

Blogger‘yje trūksta daug įvairių pluginų (papildymų), kurie pagerina svetainės funkcionalumą ir ribotas dizainas, kuris suvienodina visus tinklaraščius. Kita vertus, paieškos internete galima rasti parsisiųsti įvairių papildymų ir temų šiai platformai.

Taip pat turite žinoti, kad talpindami tinklaraštį Blogger platformoje, Jūs iš tikrųjų nesate jos savininkas. Galiausiai ji priklauso Google ir bent viena menkiausia klaida ir Jūsų svetainė bus ištrinta su visu verslo turiniu.

Privalumai naudojant WordPress

WordPress yra plačiai pripažinta kaip geriausia tinklaraščių programa, o jos reputacija to tikrai nusipelniusi.
Reikėtų žinoti, kad ši platforma turi dvi versijas – nemokamą WordPress.com ir mokamą WordPress.org.
Visada geriausia rinktis mokamą WordPress.org, kuri turi žymiai daugiau privalumų. Tačiau jeigu neturite galimybės iš pradžių galite bandyti su nemokamomis platformomis.

Priežastys, kodėl rinktis WordPress.com


1. Paprastas naudojimas

Panašiai kaip Blogger, WordPress.com yra greitai ir lengvai įdiegiama. Galite prisijungti prie paskyros ir pradėti rašyti vos per kelias minutes.

2. Nemokamas svetainės talpinimas (hostingas)

WordPress.com yra talpinama ir valdoma automatiškai, tad nereikės nerimauti dėl svetainės talpinimo ar kitų mokesčių. Taip pat gausite domeną, kuris bus tokiu formatu: jusublogas.wordpress.com
Už papildomus 15 dolerių galite nusipirkti domeno pavadinimą. Verta jį įsigyti renkantis WordPress.com, ypač jeigu ateityje planuojate pereiti į savarankiškai talpinamą svetainės formatą.

3. Pritaikykite tinklaraštį savo poreikiams

Galite kontroliuoti savo tinklaraščio išvaizdą pasirenkant vieną iš keleto nemokamų WordPress temų. Kai kurioms galite pakeisti spalvas, išplanavimą ir foną. Tačiau pasirinkimas taip pat yra gan apribotas.

Neigiamos WordPress.com savybės

Ar kada nors girdėjote sakant, kad nėra nemokamų dalykų?
Taigi, tai neabejotina tiesa. Apačioje išvardinau kelias WordPress.com platformos neigiamas savybes.

Ši platforma yra gan griežta kalbant apie uždarbio programas svetainėse.

Daugelis įprasčiausių pajamų strategijų, nuo kurių priklauso tinklaraščių rašytojai, kaip Google Adsense ar partnerystės programos, nėra palaikomos, iš kitos pusės Jūs galite reklamuoti savo produktus.

Reklamavimas taip pat yra tamsi vieta. Savo paslaugų sąlygose WordPress.com teigia, kad jie gali Jūsų svetainėje skelbti Google reklamas. Tad tai nėra idealus variantas, jeigu nenorite savo svetainėje turėti reklamų.

Kitas apribojimas susijęs su plugin‘ais (papildymais). Negalima įdiegti bet kokių plugin‘ų, norint praplėsti tinklaraščio funkcionalumą, nebent sumokėsite nemažą papildomą mokestį.

Bendrai, WordPress.com platforma turėtų būtų laikoma mokymo tikslams norint geriau perprasti WordPress.org.

Jos tinkamiausias pasirinkimas yra asmeniniam tinklaraščiui ar hobiui, kur pinigų uždirbinėjamas nebus pagrindinis tikslas. Tačiau jeigu norite kurti svetainę savo verslui arba kurti naują vardą, rinkitės WordPress.org.

Kodėl rinktis WordPress.org?

Tai yra savarankiškai talpinamos svetainės WordPress versija, bei suteikia visišką laisvę renkantis domeno pavadinimą, įmonė, iš kurios pirksite hostingą ir įdiegiant temas bei plugin‘us, kad svetainė atrodytų unikaliai.
Nors tai atrodo gan gąsdinančiai naujiems tinklaraščių kūrėjams ir daug brangesnis pasirinkimas, tačiau tai geriausias būdas, jeigu norite turėti visiškas savo svetainės nuosavybes teises.

Daugiau skirtumų tarp WordPress.com ir WordPress.org rasite šiame straipsnyje.

Tad, kurią platformą renkatės Jūs? Galbūt nebloga mintis pradėti su nemokama versija, o po to pereiti prie visiškos kontrolės?




Skaityti daugiau
svetaines-kurimas
Norite sukurti internetinę svetainę ar pradėti rašyti tinklaraštį? Jeigu taip, esate tinkamoje vietoje. Žinau, kaip sunku nuspręsti, kokį variantą pasirinkti, kai galimybių yra tiek daug (o ypač, jeigu Jums, kaip ir man, sunku apsispręsti, nes norite rasti geriausią variantą iš pirmo karto). Tad šiek tiek pakalbėkime apie galimus pasirinkimus.

Galbūt šios srities profesionalas sukurtų Jums nepriekaištingą svetainę, tačiau tai pareikalautų didelių išlaidų. Gera žinia ta, kad Jūs patys galite susikurti blog‘ą vos per 10 minučių. Taip, tai tiesa. Galbūt tai skamba beprotiškai, tačiau pradėti savo tinklaraštį nėra sunku. Na gerai, jeigu nelabai išmanote apie kompiuterius ir internetą, tai gali užtrukti apie pusvalandį, bet tikrai ne ilgiau.

Pagalvokite, apie ką rašysite

Prieš pradedant rašyti, norėčiau, kad pagalvotumėte apie dalykus, kurie Jums patinka. Ar yra kas nors, kuo Jūs iš visos širdies domitės? Jeigu taip, pradėkite rašyti apie tai.

Kai aš pradėjau rašyti šį tinklaraštį, labai domėjausi (na, žinoma, vis dar domiuosi) internetinių svetainių kūrimu, jų reklamavimu, ir kaip galima pasipelnyti iš jų, todėl pradėjau rašyti šia tema. Taip ne tik pati daugiau išmoksiu ir sužinosiu, bet ir padėsiu kitiems. Kas gali būti geriau, ar ne.

Tai netgi geriau, kai ilgesnį laiką domitės konkrečiu dalyku, kas tiesiogine prasme palaipsniui daro Jus to dalyko ekspertu. Nerašykite tinklaraščio apie tai, ko nemėgstate – nėra jokios prasmės.

Jeigu domitės, tarkim automobiliais, rašykite apie tai. O jeigu neturite nė minties apie ką rašyti, rašykite apie savo dienos darbus, įsimintinus momentus ar paprasčiausiai apie save.

Štai keletas populiarių rašymo temų 2013-aisiais:

Pramogos – Tai gali būti kažkas linksmo ar tiesiog informacinio pobūdžio apie naujausius filmus, populiarius atlikėjus, televizijos laidas ir/ar muziką.

Sveikata – Šiame skubančiame pasaulyje nėra pakankamai laiko sveikam gyvenimo būdui. Štai kodėl daugelis žmonių skaito blog‘us apie sportą ir sveikatą. Jeigu suteiksite vertingą informaciją, tuomet tai bus geras būdas pradėti.

Mada – Domitės apranga, batais ir aksesuarais? Ką gi, daugelis moterų taip pat. Rašymas apie paskutinės mados tendencijas gali pritraukti nemažai lankytojų.

Nuspręskite: asmeninis domenas ar ne

Prieš pradedant tinklaraštį, reikėtų išsiaiškinti norėsite savo domeno (unikalus internetinis adresas) ar ne. Domenas suteikia tinklaraščiui profesionalesnę išvaizdą. Jis metams kainuoja apie 30 lt + PVM. Priklausant nuo galūnės galite rasti ir už 10 lt + PVM.

Jeigu neturite pinigėlių ar nenorite bent iš pradžių leisti savo santaupas, tuomet nemokamos tinklaraščių platformos, kaip blogger.com ar wordpress.com, Jums kaip tik. Su šiomis platformomis negalėsite pasirinkti savo domeno adreso, o Jūsų tinklaraštis bus prieinamas, kaip jusublogas.blogspot.com ar jusublogas.wordpress.com.

Kuris pasirinkimas tiktų Jums?

Nemokami tinklaraščiai su daliniu domenu yra geresnis pasirinkimas žmonėms, kurie nesidomi ilgalaikiu tinklaraščio rašymu. Taip pat jis tiks tiems, kurie neketina uždirbinėti pinigų, ar su laiku didinti savo lankytojų auditorijos. Tačiau, tikriausiai jis geriausias yra tiems, kurie nori paskelbti tik kelis straipsnius savo draugams ar kolegomis, pavyzdžiui apie tam tikrą renginį.

Tinklaraščiai su asmeniniu adresu yra puikus pasirinkimas žmonėms, kurie nori dalytis savo žiniomis, tapti profesionaliu blogger‘iu ir užsidirbti šiek tiek pinigų. Tai taip pat tinkamas verslo tinklaraščiams, receptų tinklaraščiams, kuriuose nuolat yra dalijamasi informacija. Tačiau, jeigu ribojate savo išlaidas ir neplanuojate rašyti ilgiau nei kelis mėnesius, rinkitės nemokamas tinklaraščių platformas.

Šiaip ar taip, jeigu norite sužinoti daugiau apie šių pasirinkimų privalumus ir trūkumus, perskaitykite šį straipsnį: Nemokamos tinklaraščių paslaugos ar asmeninio talpinimo tinklaraščiai

Pasirinkite domeno pavadinimą ir hostingo paslaugas

Jeigu nusprendėte pats talpinti savo svetainę su savo domenu, skaitykite toliau. Tinkamo domeno pavadinimo ieškojimas gali šiek tiek užtrukti, tačiau verta. Patarčiau pasirinkti kažką savotiško ir lengvai įsimenamo. Tarkim nusprendėte pradėti madų tinklaraštį. www.madostinklarastis2013.lt ar www.viskas-apie-mados-tendencijas.lt nėra gera idėja. Kodėl gi?

Žmonės paprasčiausiai neįsimins šių adresų, o kai norės sugrįžti į Jūsų tinklaraštį tiesiog neatsimins jų. Geriau pasirinkite kažką lengviau įsimenamo, kaip www.madosmokslas.lt, www.tegyvuojamada.lt ar panašiai. Taip pat galite naudoti savo vardą: VardasPavarde.lt.

Trumpai tariant, domenas turėtų būti:

·         Traukiantis dėmesį
·         Lengvas įsiminti
·         Unikalus

Kur galite rasti domeno ir hostingo paslaugas?

Pirmiausiai turėsite rasti hostingo paslaugų teikėją. Hostingas suteikia vietą serveryje Jūsų tinklaraščiui, taip susiedamas jį su internetu. Hostingo ir domeno paslaugas galite įsigyti serveriai.lt. Pasirinkus paslaugas ir apmokėjus už jas, kelių dienų laikotarpyje sulauksite patvirtinimo, kad šios paslaugos Jums yra suteiktos.

Pradžia padaryta... o kas toliau?

Jeigu pasirinkote nemokamas tinklaraščių platformas, galite pradėti iš karto. Čia yra keletas pamokų, kaip naudotis blogger.com ir wordpress.com platformomis. Anksčiau ar vėliau, galėsite užregistruoti savo domeno adresą ir pridėti prie tinklaraščio.

Paskaitykite, apie Blogger ir WordPress privalumus ir trūkumus, kad lengviau nuspręstumėte, kurią platformą pasirinkti. 

Jeigu pasirinkote hostingo paslaugas, turėsite įsidiegti tokias programas, kaip wordpress.org. Šis procesas pareikalaus truputį daugiau pastangų, tad jeigu nesuprantate tų visų PHP ir SQL terminų, paprašykite draugo ar pažįstamo, kad Jums padėtų, arba rinkitės paprastesnes nemokamas tinklaraščių platformas.
Skaityti daugiau